Lingvostilističeskij aspekt interpretacii ègocentričeskihtekstovyh struktur
Evgeniâ A. Gončarova
Анотація
The article presents a comparative scientific description of anthropocentrism and egocentrism which are regarded as factors in text formation, their logical relation being that of “general" and “particular”. The concept of “egocentric text" is introduced and those linguostylistic units whose hierarchical interaction determines the structural, semantic and pragmatic features of the egocentric text in different spheres of communication are analysed in the article.
Ключові слова:
anthropocentrism, egocentrism, egocentric text, lingtiostylistic interpretation.Посилання
Адмони В.Г., 1985, Гранатика и текст, “Вопросы языкознания” I.
Адмони В.Г., 1994, Система форм речевого высказывант, C.-Петер- бург. Бенвенист Э., 1965, O6uaJ/ лингвистика, Москва.
Виноградов В.В., 1980, O языке художественной прозы: Избр. труды, Москва. Гончарова Е.А., 1999, Стачъ как антропоцентрически категория, “Бшбіа І^иіяііса” 8, С.-Петербург.
Кирилина А.В., 2004, Гендерные исследования в лингвистике и теории коммуникации, Москва.
Кожина М., 2003, Стилистика. - Стилистический энциклопедический словаръ русского языка, Москва.
Колшанский Г.В., Контекстная семантика, Москва.
Лотман Ю.М., 1972, Анализ поэтического текста, Ленинград.
Ніобина Л.М., 2000, Воспоминание и текст, Смоленск.
Падучева Е.В., 1985, Высказывание и его соотнесенностъ с действительностью (Референцишъные аспекты семантики местошений, Москва.
Степанов Ю.С., 1981, Имена. Предикаты. Предложения: Семиологическая гршматика, Москва.
Хомякова Е.Г., 2002, Эгоцентризм речемыслителъной деятелъности, Москва. Шмелев Д.И., 1989, Функционально-стилистическая дифференциация языковых средств. - Грамматические исследования. Функционально-стилистический аспект, Москва.
Аdamzik К., 2004, Textlinguistik, Тubingen.
Fleischeг W., МісЬеІ G., Біагке G., 1993, Stilistik der deutschen Gegenwartssprache, Frankfurt/Main
##libcom.authors##
Evgeniâ A. Gončarova##libcom.statistics##
Завантаження
Ліцензія
Авторське право (c) 2005 Stylistyka
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).
2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.
3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.
4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:
a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,
b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,
c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).
d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.
5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.
6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.
7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.