Opublikowane: 2020-10-16

Wpływ uczelni wyższych na zagospodarowanie przestrzeni Łodzi

Justyna Danielewicz

Abstrakt

W Polsce po 1990 r. obserwujemy dynamiczny rozwój prywatnych uczelni. Łódź należy do miast, w których ten rozwój jest szczególnie widoczny. W okresie transformacji powstało tam 19 uczelni. Ponadto w Łodzi działają trzy seminaria duchowne. Tak duża liczba uczelni ma ogromnywpływ na całe miasto i region. Jednym z widocznych rezultatów ich obecności są zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób uczelnie zmieniają przestrzeń, w której działają. Artykuł prezentuje zmiany liczby budynków (tych nowych i starych, używanych wcześniej do różnych celów) należących do instytucji edukacyjnych i sposób, w jaki rozwój funkcji edukacyjnych wpływa na rozwój przestrzenny. Analiza opiera się na badaniach kwestionariuszowych przeprowadzonych na uczelniach Łodzi.

Słowa kluczowe:

zagospodarowanie przestrzenne, uczelnie, rewitalizacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Danielewicz, J. (2020). Wpływ uczelni wyższych na zagospodarowanie przestrzeni Łodzi. Studia Miejskie, 2, 61–86. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/sm/article/view/2242

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.