Wpływ uczelni wyższych na zagospodarowanie przestrzeni Łodzi
Abstrakt
W Polsce po 1990 r. obserwujemy dynamiczny rozwój prywatnych uczelni. Łódź należy do miast, w których ten rozwój jest szczególnie widoczny. W okresie transformacji powstało tam 19 uczelni. Ponadto w Łodzi działają trzy seminaria duchowne. Tak duża liczba uczelni ma ogromnywpływ na całe miasto i region. Jednym z widocznych rezultatów ich obecności są zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób uczelnie zmieniają przestrzeń, w której działają. Artykuł prezentuje zmiany liczby budynków (tych nowych i starych, używanych wcześniej do różnych celów) należących do instytucji edukacyjnych i sposób, w jaki rozwój funkcji edukacyjnych wpływa na rozwój przestrzenny. Analiza opiera się na badaniach kwestionariuszowych przeprowadzonych na uczelniach Łodzi.
Słowa kluczowe:
zagospodarowanie przestrzenne, uczelnie, rewitalizacjaBibliografia
Ewidencja zabytków miasta Łodzi, 2007, Miejski Konserwator Zabytków, Łódź.
Gaczek W.M., 2008, Uczelnie w przestrzeni fizycznej i gospodarce miasta. Tradycyjne lokalizacje centralne a kampusy w strefie zewnętrznej, [w:] T. Markowski, D. Drzazga, Rola wyższych uczelni w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym miast, KPZK PAN, Warszawa.
Liszewski S., 2004, Przemiany struktury przestrzennej aglomeracji przemysłowej w okresie transformacji ustrojowej (przykład łódzkiej aglomeracji miejskiej), [w:] J. Słodczyk, Przemiany struktury przestrzennej miast w sferze funkcjonalnej i społecznej, Wydawnictwo UO, Opole.
Markowski T., Drzazga D., 2008, Rola wyższych uczelni w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym miast, KPZK PAN, Warszawa.
Nowakowska A., Boryczka E., 2008, Wyższe uczelnie jako czynnik kształtujący strukturę przestrzenną współczesnych miast, [w:] T. Markowski, D. Drzazga, Rola wyższych uczelni w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym miast, KPZK PAN, Warszawa.
Wolaniuk A., 2006a, Nowa przestrzeń akademicka, [w:] I. Jażdżewska, Nowe przestrzenie w mieście, ich organizacja i funkcje, XIX Konwersatorium Wiedzy o Mieście, Wydawnictwo UŁ, Łódź.
Wolaniuk A., 2006b, Przemiany funkcji metropolitalnych Łodzi i ich rola w kreowaniu centrum miasta w latach 1891-2005, [w:] M. Czepczyński, Przestrzenie miast postsocjalistycznych: studia społecznych przemian przestrzeni zurbanizowanej, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań.
Wolaniuk A., 2006c, Szkolnictwo wyższe, [w:] J. Dzieciuchowicz, Usługi nierynkowe w przestrzeni miejskiej Łodzi, Wydawnictwo UŁ, Łódź.
Wolaniuk A., 2008d, Rola i miejsce wyższych uczelni w organizacji przestrzeni miast, [w:] T. Markowski, D. Drzazga, Rola wyższych uczelni w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym miast, KPZK PAN, Warszawa.
www.wikipedia.pl
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Justyna Danielewicz, ZINTEGROWANE PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA OBSZARAMI METROPOLITALNYMI W KRAJACH SKANDYNAWSKICH , Studia Miejskie: Tom 29 (2018)
- , MANAGING INNOVATIONS IN METROPOLITAN STOCKHOLM , Studia Miejskie: Tom 38 (2020)