Kwestia niezmienności spuścizny kanonicznej Kościoła w kontekście współczesnych wyzwań

Jakub Kosticzuk



Résumé

Współcześnie spotykamy się z wieloma problemami natury etycznej, które wywołują kontrowersje w ich ocenie. Jedne z nich istniały w historii, inne powstały w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Problemy, które istniały wcześniej, mają w większości swoje określenie w spuściźnie kanonicznej Kościoła. Mimo to poddawane są nowej ocenie. Wiąże się to z kwestą niezmienności prawa kanonicznego. O ile kanony związane są z nauką dogmatyczną, nie mogą one podlegać zmianie w kwestiach doktrynalnych. Dogmaty wyrażają to, co niezmienne w Objawieniu, kanony natomiast to, co zmienne w formach historycznych. Kanonów nie należy więc dogmatyzować. Historia pokazuje, że niektóre kanony w zmieniających się uwarunkowaniach historycznych stawały się nieaktualne, powstawały też nowe. W niektórych przypadkach – choć jest ich tylko kilka – kanony zmieniały się. Dokonywało się to jednak zawsze po to, by pomagać człowiekowi w dążeniu do zbawienia. W opiniach teologów powstały więc różne koncepcje na temat niezmienności kanonów. Mimo ogromnej spuścizny kanonicznej, w przypadku nowych wyzwań nie zawsze istnieje konkretne określenie normatywne. Zgodnie ze starożytną praktyką Kościół powinien jak najszybciej dawać odpowiedź na palące problemy, by eliminować niejednoznaczną i niepoprawną ocenę nowych zjawisk. Wszystko to świadczy, że twórczość kanoniczna nie może być uważana za zakończoną.


Афанасьев Н.Н., Неизменное и временное в церковных канонах, в: Живое предание Православие в современности, Paris: YMCA-PRESS b.r.w. Алфавитная синтагма М. Властаря, перев. с греческого Н. Ильинского, Москва 1996.
  Google Scholar

Baron A., Pietras H. (oprac.), Dokumenty Soborów Powszechnych, t. I, Kraków 2001.
  Google Scholar

Bóg żywy. Katechizm Kościoła Prawosławnego, Kraków: Wydawnictwo WAM 2001.
  Google Scholar

Evdokimov Paul, Prawosławie, tłum. J. Klinger, Warszawa: PAX 2003.
  Google Scholar

Harakas Stanley, Kościół prawosławny wobec kwestii moralnych, w: K. Leśniewski, J. Leśniewska (red.), Prawosławie. Światło wiary i zdrój doświadczenia, Lublin 1999, s. 257–280.
  Google Scholar

Jan Chryzostom, Homilie na Ewangelię według św. Mateusza, Kraków 2000.
  Google Scholar

Kanony Kościoła prawosławnego w przekładzie polskim, tłum. A. Znosko, Warszawa 1978.
  Google Scholar

Kostiuczuk Jakub abp, Bogoczłowieczeństwo Chrystusa w tekstach liturgicznych świętego Jana Damasceńskiego, Białystok 2014.
  Google Scholar

Kostiuczuk Jakub abp, O Tajemnicy zbawienia, Białystok 2013.
  Google Scholar

Łosski Włodzimierz, Teologia Mistyczna Kościoła Wschodniego, tłum. M. Sczaniecka, Warszawa: PAX 1989.
  Google Scholar

Maximos (Aghiorgoussis) bp, Wiara Kościoła, w: Kościół prawosławny wobec kwestii moralnych, w: K. Leśniewski, J. Leśniewska (red.), Prawosławie. Światło wiary i zdrój doświadczenia, Lublin 1999, s. 25–48.
  Google Scholar

Pelikan Jarosław, Powstanie wspólnej tradycji (100–600), t. I, tłum. M. Hoffner, Kraków: WUJ 2008.
  Google Scholar

Sztafrowski Edward, Podręcznik prawa kanonicznego, t. I, Warszawa: ATK 1986.
  Google Scholar


Publiée
2016-12-31

##plugins.themes.libcom.cytowania##

Kosticzuk, J. (2016). Kwestia niezmienności spuścizny kanonicznej Kościoła w kontekście współczesnych wyzwań. Studia Oecumenica, 16, 453–466. https://doi.org/10.25167/so.3293

Authors

Jakub Kosticzuk 

Statistics

Téléchargements

Les données relatives au téléchargement ne sont pas encore disponibles.


Licence

Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0

Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.