Opublikowane: 2023-01-06

Chryzostomowa adaptacja etopei w wybranych tekstach Homilii na Ewangelię św. Mateusza

Zygmunt Jan Nagel
Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego
Dział: Artykuły z różnych działów teologii, historii i nauk pokrewnych
DOI https://doi.org/10.25167/sth.4534

Abstrakt

Etopeja jest jednym z „ćwiczeń wstępnych” (progymnasmata), praktykowanych głównie w szkołach retorycznych w okresie antyku i późnego antyku. W tamtym okresie w sensie ścisłym rozumiana była jako fikcjonalna mowa włożona w usta osób mitycznych lub historycznych, z uwydatnieniem ich charakteru. Figurę tę stosował również św. Jan Chryzostom, który przyswoił ją sobie w szkole pogańskiego retora Libaniosa. Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienie etopei w kontekście historycznym i współczesnym, z uwzględnieniem przykładowych tekstów Homilii na Ewangelię św. Mateusza wspomnianego Doktora Kościoła. Artykuł ukazuje bogactwo stosowanych przez niego etopei, z uwzględnieniem ich strony formalnej i materialnej.

Słowa kluczowe:

św. Jan Chryzostom, etopeja, retoryka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Nagel, Z. J. (2023). Chryzostomowa adaptacja etopei w wybranych tekstach Homilii na Ewangelię św. Mateusza. Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego, 42(2), 15–34. https://doi.org/10.25167/sth.4534

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.