Znaczenie przysięgi małżeńskiej w strukturze sakramentu
Konrad Józef Glombik
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiegohttps://orcid.org/0000-0001-8461-965X
Abstract
Zagadnienie przysięgi małżeńskiej jest przedmiotem refleksji specjalistów z zakresu prawa kanonicznego, liturgistów i teologów. W teologii refleksja o przysiędze małżeńskiej często jest redukowana do wyjaśnienia jej treści i kwestii szafarza sakramentu małżeństwa. W dokumentach Kościoła katolickiego o małżeństwie i opracowaniach teologów jednomyślne jest stanowisko o przysiędze małżeńskiej jako konstytutywnym elemencie sakramentu. Wyjaśnienie istoty tego związku jest współcześnie jednym z ważniejszych problemów teologii małżeństwa. Zarówno natura przysięgi małżeńskiej, jak też jej treści i okoliczności wypowiedzenia mają znaczenie dla sakramentu małżeństwa i są związane z jego istotą. Niniejszy tekst omawia podstawowe aspekty znaczenia przysięgi małżeńskiej w strukturze sakramentu na podstawie współczesnej refleksji teologicznej i dokumentów Kościoła o małżeństwie. Podstawowym jest fakt, że przysięga inicjuje sakrament, ale dotyczy także wzajemnego oddania małżonków, które dokonuje się przez wypowiedzenie słów przysięgi małżeńskiej i zostaje urzeczywistniane w całym życiu małżeńskim będącym sakramentem. Zarówno przysięga małżeńska, jak i sakrament małżeństwa wskazują na obecność Boga w życiu małżonków i tę obecność urzeczywistniają. Kontekst wyrażenia przysięgi małżeńskiej i małżeństwo jako sakrament dokonują się w Chrystusie i w Kościele, i w związku z tym mają charakter eklezjalny. Zawarte w tekście refleksje mają charakter teoretyczny i wskazują na konieczność wypracowania praktycznych implikacji, szczególnie zaś w obszarze teologii przepowiadania (homiletyka, katechetyka) i w teologii pastoralnej.
Parole chiave:
przysięga małżeńska, sakrament małżeństa, wzajemne oddanie, teologia małżeństwaStatistics
Downloads
Licenza
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Puoi leggere altri articoli dello stesso autore/i
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 1 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Editorial , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 2 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 42 N. 2 (2022)
- Konrad Józef Glombik, Fragen an die Grundsätze der christlichen Kriegs- und Friedensethik angesichts des Krieges in der Ukraine , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 1 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Rec.: Martin M. Lintner. 2023. Christliche Beziehungsethik. Historische Entwicklungen – Biblische Grundlagen – Gegenwärtige Perspektiven. Freiburg – Basel – Wien: Herder. 684 p. ISBN 978-3-451-39274-0. , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 2 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Review: Achim Buckenmaier. 2023. Priester. Beruf und Berufung auf dem Prüfstand. Regensburg: Pustet. 232 p. ISBN 978-3-7917- 3397-5 , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 44 N. 1 (2024)
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 2 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Theologians About the War in Ukraine , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 43 N. 1 (2023)
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Editorial , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: V. 42 N. 2 (2022)