Problemy teologicznomoralne społeczeństwa pluralistycznego po Amoris laetitia na przykładzie Górnego Śląska
Konrad Józef Glombik
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiegohttps://orcid.org/0000-0001-8461-965X
Abstrakt
Posynodalna adhortacja apostolska o miłości w rodzinie Amoris laetitia jest owocem i inspiracją do pogłębionej refleksji na temat złożonych problemów życia małżeńskiego i rodzinnego. W teologii refleksja ta powinna być wierna tradycji Kościoła, ale zarazem mocno związana z rzeczywistością. Oznacza to jedność nauczania i działania w zakresie rozumienia współczesnych problemów małżeństwa i rodziny oraz poszukiwania konkretnych rozwiązań duszpasterskich w tym względzie, co nie przeszkadza różnorodności sposobów interpretacji pewnych aspektów nauczania lub niektórych wynikających z niego konsekwencji. Z racji różnorodności tradycji i wyzwań w poszczególnych krajach i regionach, papież Franciszek postuluje poszukiwanie rozwiązań bardziej związanych z inkulturacją, wrażliwych na tę różnorodność. Przedmiotem niniejszego tekstu są problemy teologicznomoralne, jakie rodzą się w związku z dokumentem Amoris laetitia w społeczeństwie pluralistycznym, którego przykładem jest Górny Śląsk. Specyfika tego regionu, związana z przenikaniem się wpływów kultury polskiej, niemieckiej i czeskiej, sprawia, że życie, mieszkanie, praca i mentalność śląskiej ludności nie są jednorodne, ale złożone, gdyż przebiegają na styku kultur. Dla Kościoła i jego przesłania rodzi to szczególne wyzwanie. Opolski Kościół lokalny potwierdził wrażliwość na różnorodność kulturową wiernych oraz zdolność do wyjścia naprzeciw wyzwaniom związanym z różnorodnością kulturową. Współcześnie należy do nich troska o małżeństwo i rodzinę. Szczególnie aktualne są dwie złożone kwestie: wspólne mieszkanie przed ślubem oraz sytuacja osób cywilnie rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach. Kwestie te w dużej mierze stanowią poważne wyzwanie duszpasterskie w społeczeństwie pluralistycznym, którym jest Górny Śląsk, a wobec których Amoris laetitia postuluje pewne nowe rozwiązania. W artykule zostały porównane różne ujęcia i rozwiązania duszpasterskie tych kwestii w Polsce i Niemczech oraz ukazane nowe możliwe podejścia, ale także dylematy teologicznomoralne i duszpasterskie, jakie w tych obszarach wiążą się z ujęciami zawartymi w posynodalnej adhortacji papieża Franciszka.
Statystyki
Downloads
Licencja
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Konrad Józef Glombik, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 37 Nr 1 (2017): Amoris laetitia - ewolucja czy rewolucja w nauczaniu Kościoła katolickiego o małżeństwie?
- Konrad Józef Glombik, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 39 Nr 1 (2019)
- Konrad Józef Glombik, Recenzja: Heike Melzer. 2018. Scharfstellung. Die neue sexuelle Revolution. Stuttgart: Tropen Sachbuch, ss. 236. ISBN 978-3-608-50356-2. , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 39 Nr 2 (2019)
- Konrad Józef Glombik, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 38 Nr 1 (2018)
- Konrad Józef Glombik, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 36 Nr 1 (2016)
- Konrad Józef Glombik, Od redakcji , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 38 Nr 2 (2018): Teologia w przestrzeni publicznej
- Konrad Józef Glombik, Editorial , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 39 Nr 2 (2019)
- Konrad Józef Glombik, Piotr Górecki, Editorial , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 40 Nr 1 (2020): Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego
- Konrad Józef Glombik, Editorial , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 39 Nr 1 (2019)
- Konrad Józef Glombik, Eberhard Schockenhoff (1953-2020) – teolog na barykadach współczesnych debat etycznych , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 40 Nr 2 (2020)