Opublikowane: 2024-12-20

Rola zarządzania informacją o zdradzie i dyferencjacja „ja” w adaptacji małżonków po zdradzie

mgr Julitta Dębska , dr hab. Katarzyna Walęcka-Matyja, prof. UŁ
Family Forum
Dział: (Dez)informacja w komunikacji rodzinnej / (Dis)information in Family Communication
DOI https://doi.org/10.25167/FF/5515

Abstrakt

Zdrada w związku małżeńskim pozostawia trwały ślad nie tylko w relacji dwojga ludzi, ale wpływa również na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. W analizach psychologicznych dominują kierunki badań nad zdradą, w których zauważa się skoncentrowanie na jej negatywnych skutkach. Należą do nich m.in. rozpad związku, nasilenie objawów depresji i spadek samooceny, pojawienie się objawów Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD). Praktycznym aspektem charakteryzują się te badania, w których autorzy zwracają uwagę na zachowania, których celem jest zapobieganie wystąpieniu zdrady w związku. Stosunkowo niewiele publikacji poświęconych jest zidentyfikowaniu i omówieniu tych zmiennych psychologicznych, które mogą wspierać adaptację po doświadczeniu zdrady w związku małżeńskim. Główny cel artykułu odnosi się do zaprezentowania zmodyfikowanego modelu adaptacji par po zdradzie w małżeństwie. Model ten został oparty na założeniach teorii systemowej rodzin. W pracy przedstawiono także wyniki badań z ostatniej dekady, obejmujące zmienne psychologiczne zaproponowane w omawianym modelu adaptacji par po zdradzie w małżeństwie, takie jak dyferencjacja „ja” i zarządzanie informacją o zdradzie.

Słowa kluczowe:

adaptacja, dyferencjacja, informacja o zdradzie, małżeństwo, systemowa teoria rodzin

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dębska, J., & Walęcka-Matyja, K. K. (2024). Rola zarządzania informacją o zdradzie i dyferencjacja „ja” w adaptacji małżonków po zdradzie. Family Forum, 14, 87–105. https://doi.org/10.25167/FF/5515

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.