Współczesna medycyna reprodukcyjna – procesy liberalizacji jako wyzwanie dla wolności
Walter Schaupp
Karl-Franzens-Universität GrazAbstrakt
Poprawki wniesione w 2015 roku do prawa austriackiego dotyczące medycyny reprodukcyjnej stanowią krok w kierunku liberalizacji w sprawach dotyczących medycyny reprodukcyjnej, dopuszczenia różnych technik i działań, ale również ustalenia pewnych ograniczeń. Nowe prawo służy jako sposobność do refleksji nad dynamiką liberalnych społeczeństw i stałością raz określonych granic we współczesnych krajach. Choć pewne techniki pozostają zabronione w ojczyźnie, są one zwykle możliwe w innych krajach, i w ten sposób również „dostępne”. Zatem, zadanie refleksji etycznej coraz bardziej przenosi się na kwestię, jak jednostki, ponosząc odpowiedzialność, poradzą sobie z rosnącymi możliwościami medycyny reprodukcyjnej. Odpowiedzialne postępowanie musi zmierzyć się z faktem, że medycyna reprodukcyjna będzie miała ogromny wpływ na obecne i przyszłe życie człowieka. W przeciwieństwie do tego, co się mówi, reprodukcja i prokreacja ma zawsze wymiar holistyczny i prędzej czy później będzie dotyczyć osób nie tylko na poziomie fizycznym, ale także emocjonalnym i osobistym. Dlatego, indywidualna etyka odpowiedzialności nie może tylko odnosić się do skutków natychmiast widocznych i namacalnych, ale musi opracować znacznie bardziej kompleksowe podejście. Ponadto, należy zdawać sobie sprawę z tendencji eskalacji tkwiących w tych technikach, a także z niebezpieczeństwa podjęcia kroków, które z perspektywy czasu będą wydawać się nieuzasadnione w stosunku do zaangażowanych podmiotów.
Słowa kluczowe:
medycyna reprodukcyjna, medycyna rozrodu, etyka, liberalizacja, odpowiedzialnośćBibliografia
Becker J., Bist du mein Vater? Viele Kinder von anonymen Samenspendern suchen ihren Erzeuger. Christoph hat Glück. Protokoll einer ersten Begegnung, http://www.zeit.de/2014/46/samenspender-spenderkinder (11.10.2015).
FMedG 1992 – Österreichisches Fortpflanzungsmedizingesetz 1992 (2010, 2014) (Bundesgesetzblatt Nr. 275/1992; Nr 111/2010 u. Nr 4/2014).
FMedRÄG 2015 – Fortpflanzungsmedizinrechts-Änderungsgesetz 2015 (Bundesgesetzblatt Nr. 35/2015).
Öst. Bioethikkommission, Reform des Fortpflanzungsmedizinrechts. Stellungnahme der Bioethikkommission beim Bundeskanzleramt, Wien 2012, https://www.bka.gv.at/DocView.axd?CobId=48791 (11.10.2015).
ÖVP-Parlamentsklub, Wesentliche Änderungen zum Fortpflanzungsmedizingesetz. PID in Österreich möglich, aber sehr streng geregelt, Wien 2015, http://www.oevp.at/klub/Aenderungen-zum-Fortpflanzungsmedizingesetz.psp (11.10.2015).
Rosenberger M., Schaupp W. (Hg.), Ein Pakt mit dem Bösen? Die moraltheologische Lehre von der cooperatio ad malum und ihre Bedeutung heute, Münster 2015.
Autorzy
Walter SchauppStatystyki
Downloads
Inne teksty tego samego autora
- Walter Schaupp, Zajmowanie się technikami reprodukcji z teologiczno-etycznego punktu widzenia , Family Forum: Tom 9 (2019): Problem przemocy