Zaułki psychologiczne rozważań o kobiecie w liturgii
Abstrakt
Odpowiedź na potrzebę czasu może być wynikiem roztropnego spojrzenia na rzeczywistość, w której człowiek żyje i której nie wybiera. Może być jednak konsekwencją naiwnej zgody na świat i dopasowaniem się do jego krzyku. A przecież nie chodzi tu ani o powierzchowną równość, ani pusty gest. Nie ma powodu, dla którego ryzyko powierzchownego odczytania potrzeb świata miałoby ominąć kwestię dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu. Bardzo wyraźnie przecież wybrzmiewa dziś żądanie prostej symetrii płci, rozmycia, zanegowania różnic. To wołanie na głębszym poziomie jest upomnieniem się o zachwianą równowagę we wzajemności docenienia, ale także zależności życia, równoważnego położenia siebie na szali (zgodnie z poleceniem „Bądźcie wzajemnie sobie poddani”). I tu nie chodzi o to, żeby coś z jednej szali zdjąć, tylko o to, żeby waga drugiej była zbliżona. Idąc tropem słów Benedykta XVI, uznanie dla wkładu kobiet, należy wywieść z posłuszeństwa prawdzie i wzoru Maryi, która zachowuje równowagę między racjami uczuć i rozumu, ujmuje całość życia ludzkiego. W tej optyce, powiększenie przestrzeni dla obecności kobiet byłoby związane z ich zdolnością do dostrzegania oraz upominania się o trwanie i wartość człowieczeństwa.
Bibliografia
Heller Michał. 2017. Jak być uczonym. Kraków: Copernicus Center Press.
Góźdź Krzysztof, Górecka Marzena (red.). Złote myśli Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, T. 3. Lublin 2015.
Kuncewicz Dorota, Sokołowska Ewa, Sobkowicz Jolanta, Kuncewicz Dariusz. 2019. Po ciszy. Rozważania o komunikacji opartej na kontekście. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Legutko Ryszard. 2021. The Cunning of Freedom: Saving the Self in an Age of False Idols, New York: Encounter Books.
Lekka-Kowalik Agnieszka. 2008. Odkrywanie aksjologicznego wymiaru nauki. Lublin: Wydawnictwo KUL.
MacIntyre Alasdair. 1996. Dziedzictwo cnoty. Studium z teorii moralności. Tłum. Adam Chmielewski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Nowak Piotr 2014. Hodowanie troglodytów. Warszawa: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego.
Ratzinger Joseph. 2020. „Kultura serca”. Przemowa na otwarcie Kongresu Maryjnego w Ekwadorze, Gwajakil, 21 września 1978. W Joseph Ratzinger. Kazania (Opera Omnia, t. XIV/2). Red. Krzysztof Góźdź, Marzena Górecka. Tłum. Marzena Górecka, Monika Rodkiewicz, 1148-1152. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Ratzinger Joseph. 2012. Jaki powinien być dzisiaj biskup? Rozważania z okazji jubileuszu biskupiego. W Joseph Ratzinger, Głosiciele Słowa i słudzy Waszej radości. Teologia i duchowość sakramentu święceń (Opera Omnia, t. XII). Red. Krzysztof Góźdź, Marzena Górecka, tłum. Marzena Górecka, Monika Rodkiewicz, 292-301. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Ratzinger Joseph. 2016. Kościół a świat. W kwestii recepcji Soboru Watykańskiego II. W Joseph Ratzinger. O nauczaniu II Soboru Watykańskiego. Formułowanie – Przekaz – Interpretacja (Opera Omnia, t. VII/2). Red. Krzysztof Góźdź, Marzena Górecka. Tłum. Ewa Grzesiuk, 925-942. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Ratzinger Joseph. 2012. Teologia liturgii. Sakramentalne podstawy życia chrześcijańskiego (Opera Omnia, t. XI). Tłum. Wiesław Szymona, Lublin 2012.
Scruton Roger. 2020. Muzyka jest ważna. Tłum. Katarzyna Marczak. Kraków: Fundacja inCanto.
Szymik Jerzy ks. 2012. „Chrystologia wolności”. Zeszyty Naukowe KUL 1(217) : 55, 3-20.
Szymik Jerzy ks. 2016. Śmiertelny smutek tego świata. J. Ratzingera/ Benedykta XVI głos w sprawie chorób współczesnej kultury i duchowości. W Mądrość Literatury. Red. Paweł Panas, Andrzej Tyszczyk, 29-53. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Szymik Jerzy ks. 2016. Theologia Benedicta, tom III. Katowice: Księgarnia św. Jacka.
Yalom Irvin David. 2008. Psychoterapia egzystencjalna. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia.
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Liturgia Sacra. Liturgia - Musica - Ars
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.