Ładne mówienie o nieładnej rzeczy. Przyczynek do źródeł polskich wzorów kulturowych w ujęciu stylowym i socjalnym
Marzanna Uździcka
Sažetak
Ključne riječi:
cultural patterns, social type of language, style, folk song, legion song, soldier song, wojenka, wojneczka, wojaczka (Polisch diminutives of war)##submission.citations##
Anusiewicz J., Skawiński J. (red.), 1996, Słownik polszczyzny potocznej, Warszawa.
Google Scholar
Bohusz-Szyszko M. et al. (red.), 1861, Słownik języka polskiego, cz. II, Wilno.
Google Scholar
Bartmiński J., 1993, Ludowy styl artystyczny. – Współczesny język polski, red. J. Bartmiński, Wrocław, s. 213–221.
Google Scholar
Borawski S., 2002, Wprowadzenie do historii języka polskiego, Warszawa.
Google Scholar
Bystroń J.S., 1921, Artyzm pieśni ludowej, Poznań–Warszawa, www.zbc.uz.zgora.pl [dostęp: 20.08.2014].
Google Scholar
Czernik S. (red.), 1951, Poezja chłopów polskich: pieśń ludowa w okresie pańszczyźnianym, Warszawa.
Google Scholar
Dubisz S. (red.), 2003, Uniwersalny słownik języka polskiego, t. 4, Warszawa.
Google Scholar
Dunaj B., 2007, Współczesny słownik języka polskiego, Warszawa 2007.
Google Scholar
Doroszewski W. (red.), 1997, Słownik języka polskiego, koordynator J.S. Bień [wersja elektroniczna].
Google Scholar
Karłowicz J. (red.), 1911, Słownik gwar polskich, Kraków.
Google Scholar
Kryński K., Karłowicz J., Niedźwiedzki W. (red.), 1919, Słownik języka polskiego, t. 7, Warszawa.
Google Scholar
Narodowy Korpus Języka Polskiego. – http://nkjp.pl/ [dostęp: 2013–2014].
Google Scholar
Roliński A., 1989, Wstęp. – Tenże, A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć...: pieśni i piosenki żołnierskie z lat 1914–1918: Antologia, Kraków.
Google Scholar
Szewera T., Straszyński O., 1975, Niech wiatr ją poniesie: antologia pieśni z lat 1939–1945, Łódź.
Google Scholar
Szymczak M. (red.), 1989, Słownik języka polskiego, t. 3, Warszawa.
Google Scholar
Wojenna pieśń polska, 1939, t. 1: Pieśni rycerskie, żołnierskie i ludowo-żołnierskie Rzeczypospolitej – dawnej, zebrał i oprac. Z. Andrzejewski, Warszawa, http://www.zbc.uz.zgora.pl/dlibra [dostęp: 15.07.2014].
Google Scholar
Zgółkowa H. (red.), 2004, Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, t. 46, Poznań.
Google Scholar
##libcom.authors##
Marzanna Uździcka##libcom.statistics##
##plugins.generic.usageStats.downloads##
##submission.license##
##submission.copyrightStatement##
##submission.license.cc.by-nc-sa4.footer##1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).
2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.
3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.
4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:
a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,
b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,
c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).
d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.
5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.
6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.
7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.
##plugins.generic.recommendByAuthor.heading##
- Marzanna Uździcka, O nowym pojęciu glosariusza (na materiale literatury fantasy). Rekonesans badawczy , Stylistyka: Svezak 26 (2017): Słowo a styl
- Marzanna Uździcka, „Oblężenie i obrona Saragossy” Józefa Mrozińskiego a tradycja narracji heroicznej , Stylistyka: Svezak 22 (2013): Styl w kulturze
- MARZANNA UŹDZICKA, Paratekst – od koncepcji Gérarda Genette’a po współczesną praktykę badań paratekstualnych , Stylistyka: Svezak 32 Br. 32 (2023): Stylistyka