Nesystémové syntaktické konstrukce v mluvené češtině

Jiří Zeman

Uniwersytet w Hradce Kralove

Abstract

The article is oriented towards a presentation of some specific aspects of spoken Czech. It deals with the classification and identification of non-systematic syntactic constructions used in spontaneous spoken texts. Their occurrence is caused by a lack of concentration, control or knowledge. These non-structure syntactic structures include anacoluthon, fronted sentence element, and hysteron proteron, etc

Schlagworte:

communication, spoken Czech, syntax, non-systematic syntactic construction

Černý J., 1996, Dějiny lingvistiky, Olomouc, Votobia.
  Google Scholar

Čmejrková S. a kol., 1999, Jak napsat odborný text, Praha, Leda.
  Google Scholar

Hála B. a kol., 1967, Výslovnost spisovné češtiny 1. Výslovnost slov českých, Praha, Academia.
  Google Scholar

Karlík P., 1986, Skladba spisovné češtiny, Praha, Státní pedagogické nakladatelství.
  Google Scholar

Müllerová O., 1994, Mluvený text a jeho syntaktická výstavba, Praha, Academia.
  Google Scholar

Schwarzová M., 2009, Úvod do kognitivní lingvistiky, Praha, Dauphin.
  Google Scholar

Zeman J., 2016, Syntax mluvené češtiny: kondenzace, „Stylistyka“ 25, s. 467–474.
  Google Scholar


Veröffentlicht
2018-10-03

##plugins.themes.libcom.cytowania##

Zeman, J. (2018). Nesystémové syntaktické konstrukce v mluvené češtině. Stylistyka, 26, 183–191. https://doi.org/10.25167/Stylistyka26.2017.12

Authors

Jiří Zeman 

Statistics

Downloads

Keine Nutzungsdaten vorhanden.


Lizenz

1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).

2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.

3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.

4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:

a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,

b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,

c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie  CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).

d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.

5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.

6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.

7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.