Opublikowane: 2019-10-29

Nowe media jako narzędzie usprawniające życie niepełnosprawnych

Agata Fiszer
Studia Krytyczne/Critical Studies
Dział: Varia
DOI https://doi.org/10.25167/sk.1397

Abstrakt

Tematem niniejszej pracy jest udział osób niepełnosprawnych w korzystaniu z nowych mediów. Teza pracy przyjmuje, że korzystanie z nowych mediów sprzyja zwiększeniu niezależności osób niepełnosprawnych. Nowe media, w szczególności dostęp do Internetu daje im możliwość nabywania nowych kontaktów oraz zdobywania wiedzy. Osoby niepełnosprawne komunikują się w inny sposób niż osoby bez dysfunkcji. Posługują się językiem migowym, alfabetem brajla czy za pomocą specjalnych urządzeń. Dlatego też, by móc w pełni korzystać z Internetu, osoby niepełnosprawne często potrzebują pomocy. Po pierwsze w nauce z korzystania z Sieci, by zapobiec zagrożeniom, a po drugie w dostępie do nowych mediów. Strony Internetowe nie są przystosowane dla m.in. niewidomych, niesłyszących czy epileptyków. W pracy bada się możliwości jakie daje Internet osobom niepełnosprawnych oraz analizuje strony internetowe pod kątem wymogów WCAG. Jej celem jest wykazanie możliwości nowych mediów w ulepszeniu warunków życia osób niepełnosprawnych.

Słowa kluczowe:

osoby niepełnosprawne, nowe media, technologie asystujące, samorealizacja, wykluczenie cyfrowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Fiszer, A. (2019). Nowe media jako narzędzie usprawniające życie niepełnosprawnych. Studia Krytyczne/Critical Studies, (2), 161–174. https://doi.org/10.25167/sk.1397

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.