Opublikowane: 2025-06-20

Początki chrześcijaństwa i obecności relikwii Krzyża Świętego w Opolu

Piotr Górecki
Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego
Dział: Artykuły z różnych działów teologii, historii i nauk pokrewnych
DOI https://doi.org/10.25167/sth.5889

Abstrakt

Opole przez wieki wiodło prym stolicy Górnego Śląska. Jego początki sięgają przynajmniej VIII w. W średniowieczu ten książęcy gród był centrum księstwa opolsko-raciborskiego i siedzibą kapituły kolegiackiej. Z jednej z najstarszych legend dowiadujemy się, iż pod koniec X w. tereny te nawiedzić miał biskup praski św. Wojciech i na nieodległym wzgórzu udzielać chrztu świętego Opolanom. Przez wieki mieszkańcy historycznej stolicy Górnego Śląska pamiętali o swoim legendarnym misjonarzu, nazywając go „Apostołem Śląska”, i czcili jego pamięć, zawierzając się jego opiece. Kolejna z legend głosi, że w 1024 r. (a może dopiero na początku XIII w.) podarowana została miastu cenna relikwia – cząstka z Krzyża Świętego. Wspaniały dar, o którego pochodzeniu nadal tak mało wiemy, na trwałe połączył losy miasta i jego mieszkańców z chrześcijaństwem, a znak krzyża, wraz z piastowskim orłem książąt opolsko-raciborskich, bardzo szybko stał się częścią herbu Opola.

Słowa kluczowe:

św. Wojciech, relikwie Krzyża Świętego,, początki chrześcijaństwa na Górnym Śląsku, księstwo opolsko-raciborskie, Opole

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 > >> 

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Górecki, P. (2025). Początki chrześcijaństwa i obecności relikwii Krzyża Świętego w Opolu. Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego, 45(1), 117–135. https://doi.org/10.25167/sth.5889

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.