Zagadnienie oznaczania i znaczenia terminów nihil i malum według Anzelma z Canterbury w rozdziałach X–XI traktatu De casu diaboli

Krzysztof Krzysztof Flis

KUL

Abstract

Artykuł jest próbą analizy poglądów św. Anzelma z Canterbury w zakresie referencji terminów nihil i malum. W pierwszej części artykułu został scharakteryzowany cel filozofii Anzelma i metoda, jaką się posługuje. Następnie została omówiona kategoria rectitudo, która jest naczelną zasadą doktryny Anzelma. Jest to reguła działania całego
stworzenia według planu Stwórcy. Rectitudo posiada także wymiar normatywny, gdyż jest takim działaniem bytów stworzonych, które realizując swoje powinności, dokonują restytucji i przy pomocy Stwórcy odzyskują utracony pierwotny stan. Ostatnia część zawiera charakterystykę
teorii języka, w tym analizę dwóch sensów czasownika significare. W języku polskim te dwa rozumienia oddaje się terminami: znaczyć i oznaczać. Jakaś wypowiedź znaczy, gdy jest nośnikiem treści, oznacza zaś, gdy jest właściwie zbudowana oraz stwierdza to, co jest. Analizując terminy „nic” i „zło”, Anzelm podkreśla, że one znaczą, ale nie oznaczają. Podaje również definicję zła, jako brak tego, co powinno być, lub jest korzystne, aby było. Mimo że „nic” i „zło” w rzeczywistości nie są czymś, jednak tak się o nich mówi, jakby były czymś istniejącym. Anzelm odrzuca argumenty za tezą, jakoby zło jest czymś. Odwołuje się przy tym do definicji zła jako braku oraz do faktu, że istnienie nazwy nie implikuje istnienia bytu przez tę nazwę oznaczanego.

Parole chiave:

Anzelm z Canterbury, zło, nic, znaczenie

Św. Anzelm z Cantenbury. 1992. Monologion. W Monologion, Proslogion. Tłum. Tadeusz Włodarczyk. Warszawa: PWN.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Cantenbury. 1992. Proslogion. W Monologion, Proslogion. Tłum. Tadeusz Włodarczyk. Warszawa: PWN.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2011. O prawdzie. W O prawdzie. O wolności woli. O upadku diabła. Tłum. Andrzej P. Stefańczyk. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2011. O wolności woli. W O prawdzie. O wolności woli. O upadku diabła. Tłum. Andrzej P. Stefańczyk. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2011. O upadku diabła. W O prawdzie. O wolności woli. O upadku diabła. Tłum. Andrzej P. Stefańczyk. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2016. O zgodności przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej z wolną wolą. W O zgodności przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej z wolną wolą. Fragmenty filozoficzne. Tłum. Andrzej P. Stefańczyk. Lublin: Wydawnictwo KUL.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2016. Fragmenty filozoficzne. W O zgodności przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej z wolną wolą. Fragmenty filozoficzne. Tłum. Andrzej P. Stefańczyk. Lublin: Wydawnictwo KUL.
  Google Scholar

Św. Anzelm z Canterbury. 2015. O Gramatyku. W O Gramatyku. Dialog o Paronimach. Red. Monika Malmon. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
  Google Scholar

Arystoteles. 2003. Hermeneutyka. W Arystoteles. Dzieła wszystkie. T. 1. Tłum. Kazimierz Leśniak. Warszawa: PWN.
  Google Scholar

Św. Augustyn z Hippony. 1994. Wyznania. Tłum. Zygmunt Kubiak. Kraków: Znak.
  Google Scholar

Św. Augustyn z Hippony. 2001. O naturze dobra. W Dialogi filozoficzne. Tłum. Maria Maykowska. Kraków: Znak.
  Google Scholar

Św. Augustyn z Hippony. Contra Secundam Iuliani Responsionem Imperfectum Opus. W Patrologiae cursus completus. Red. Jacques-Paul Migne. Parisiis 1865.
  Google Scholar

Grzesik Tadeusz. 2012. Proces racjonalizacji wiary na tle sporu tzw. dialektyków z antydialektykami. W Przewodnik po filozofii średniowiecznej. Red. Agnieszka Kijewska. Kraków: WAM.
  Google Scholar

King Peter. 2004. Anselm’s philosophy of language. W The Cambridge Companion to Anselm. Red. Brian Davies, Brian Leftow. Cambridge University Press.
DOI: https://doi.org/10.1017/CCOL0521807468.005   Google Scholar

Swieżawski Stefan. 2012. Dzieje europejskiej filozofii klasycznej. Warszawa: PWN.
  Google Scholar

Orygenes. 1996. O zasadach. Tłum. Stanisław Kalinkowski. Kraków: WAM.
  Google Scholar

Zieliński Edward I. 2012. Wiara poszukująca zrozumienia: św. Anzelm z Aosty. W Przewodnik po filozofii średniowiecznej. Red. Agnieszka Kijewska. Kraków: WAM.
  Google Scholar


Pubblicato
2022-06-29

##plugins.themes.libcom.cytowania##

Flis, K. K. (2022). Zagadnienie oznaczania i znaczenia terminów nihil i malum według Anzelma z Canterbury w rozdziałach X–XI traktatu De casu diaboli. Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego, 42(1), 95–111. https://doi.org/10.25167/sth.4132

Authors

Krzysztof Krzysztof Flis 

Statistics

Downloads

I dati di download non sono ancora disponibili.


Licenza

Copyright (c) 2022 Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego

Creative Commons License

Questo lavoro è fornito con la licenza Creative Commons Attribuzione - Non commerciale - Condividi allo stesso modo 4.0 Internazionale.

Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.