Opublikowane: 2013-07-18

O znaczeniu kategorii pogranicza w polskiej politologii

Wojciech Opioła , Bartosz Czepil
Border and Regional Studies
Dział: Artykuły
DOI https://doi.org/10.25167/ppbs1064

Abstrakt

Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie o rolę kategorii pogranicza w polskiej politologii. Opiera się na informacjach uzyskanych w ankiecie skierowanej do 223 polskich politologów, w której zapytano ich o wagę oraz eksplanacyjny potencjał kategorii pogranicza w analizie politologicznej. Niski poziom responsywności uniemożliwia dokonanie generalizacji na całe środowisko politologiczne, dlatego tekst niniejszy jest jedynie syntezą opinii politologów, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę. Kategoria pogranicza przedstawiona jest jako ważna i przydatna w analizie politologicznej, przede wszystkim ze względu na jej integralny związek ze współcześnie zachodzącymi zmianami, takimi jak globalizacja, deterytorializacja i regionalizacja. Pogranicze jest szczególnie istotną kategorią w politologicznej refleksji nad zmianą statusu państw narodowych oraz zmieniającą się funkcją granic państwowych. W tekście wyodrębniono również podstawowe konteksty badawcze, w jakich politolodzy wykorzystują pojęcie pogranicza. W końcowej części artykułu autorzy formułują postulaty teoretyczno-metodologiczne dotyczące stosowania kategorii pogranicza w analizie politologicznej.

Słowa kluczowe:

pogranicze, granica, polska politologia, globalizacja, regionalizacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Opioła, W., & Czepil, B. (2013). O znaczeniu kategorii pogranicza w polskiej politologii. Border and Regional Studies, 1(1), 58–63. https://doi.org/10.25167/ppbs1064

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.