Wpływ badań śląskoznawczych na kształtowanie się środowiska politologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Aleksander Kwiatek

Uniwersytet Opolski, Instytut Politologii
https://orcid.org/0000-0002-3489-1249

Abstrakt

Niniejszy artykuł stanowi próbę ukazania roli i funkcji badań śląskoznawczych na kształtowanie się środowiska politologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Śląskoznawstwo i politologia traktowane są w nim jako bliskie sobie sfery naukowych analiz. Za takim stanowiskiem ma przemawiać fakt, iż niemal cała problematyka śląskoznawcza posiada w znacznej mierze charakter socjologiczno-politologiczny. Wiąże się to ściśle z pogranicznym usytuowaniem obszaru śląskiego, generującego poprzez swoją historyczność i wielokulturowość, wybitnie polityczne treści. Nie bez znaczenia dla narracji artykułu pozostaje kwestia wpływu śląskiej empirii na kierunki opolskich badań politologicznych, zapoczątkowanych jeszcze na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku przez prof. Józefa Kokota – współtwórcy i głównego animatora lokalnego środowiska naukowego, a rozwijanych później przez Instytut Śląski w Opolu i Uniwersytet Opolski. Tę ostatnią instytucję można uważać za pełnego sukcesora i depozytariusza opolskiej tradycji politologicznej oraz szkoły naukowej, którą ta tradycja ukształtowała.

Słowa kluczowe:

śląskoznawstwo, politologia, Józef Kokot, Instytut Śląski w Opolu, Uniwersytet Opolski, Śląsk

Pobierz


Opublikowane
2019-02-25

Cited By / Share

Kwiatek, A. (2019). Wpływ badań śląskoznawczych na kształtowanie się środowiska politologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Border and Regional Studies, 6(3), 187–210. https://doi.org/10.25167/ppbs230

Autorzy

Aleksander Kwiatek 
https://orcid.org/0000-0002-3489-1249

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Pogranicze. Polish Borderlands Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.