Opublikowane: 2017-12-26

Mniejszość Niemiecka w prasie regionalnej w sytuacji konfliktu. Framing i agenda medialna w ramach sporu o „Duże Opole”

Błażej Choroś , Ewa Skrabacz
Border and Regional Studies
Dział: Artykuły
DOI https://doi.org/10.25167/ppbs382

Abstrakt

Jednym z wskaźników kondycji państwa demokratycznego jest jego stosunek do mniejszości narodowych. Istotny jest wymiar formalny tych relacji, a także funkcjonowanie sfery publicznej. Kluczowa będzie zatem zdolność do efektywnego negocjowania i deliberacji nad kwestiami ważnymi społecznie i budzącymi duże emocje. Naturalną przestrzeń dla takiej debaty stwarzają media. Będąc również uczestnikiem debaty, media pozycjonują strony i wpływają na postawy społeczne wobec dyskutowanych kwestii. Celem badań, których wyniki są prezentowane w niniejszym artykule była analiza medialnego pozycjonowania mniejszości niemieckiej (MN) w ramach sporu o przesunięcie granic Opola. Na Opolszczyźnie zamieszkuje większość polskich Niemców – najliczniejszej mniejszości narodowej w Polsce. Powiększenie miasta Opola o część terenów należących do sąsiednich gmin, w których znaczącą część społeczności stanowiła MN, wzbudziło silne protesty mieszkańców tych gmin i obawy samej MN, że zmiany te niekorzystnie wpłyną na jej pozycję. W badaniach uwzględniono artykuły prasowe, które ukazały się w regionalnych dziennikach wydawanych na Opolszczyźnie. Stosowano narzędzia analizy ilościowej i jakościowej, wykorzystując m.in. metodę ram interpretacyjnych (framing).

Słowa kluczowe:

mniejszość niemiecka, mniejszości narodowe, agenda-setting, media, konflikt, Polska, Opole

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Choroś, B., & Skrabacz, E. (2017). Mniejszość Niemiecka w prasie regionalnej w sytuacji konfliktu. Framing i agenda medialna w ramach sporu o „Duże Opole”. Border and Regional Studies, 5(3), 161–183. https://doi.org/10.25167/ppbs382

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.