O śląsko-małopolskich sporach granicznych w okresie międzywojennym
Jolanta Kwiatek
Uniwersytet Opolski, Instytut Nauk Pedagogicznychhttps://orcid.org/0000-0003-4812-1330
Aleksander Kwiatek
Uniwersytet Opolski, Instytut Politologiihttps://orcid.org/0000-0002-3489-1249
Abstrakt
Celem artykułu jest próba przedstawienia relacji Górnego Śląska z Małopolską i Krakowem w okresie międzywojennym. Relacje te rozwijały się na kilku płaszczyznach: gospodarczej, społecznej, kulturowej. Artykuł niniejszy dotyczy ich pewnego wycinka, a mianowicie śląsko-małopolskiego sporu granicznego jaki wywiązał się między środowiskami politycznymi obu regionów o przywództwo i dominację na obszarze Polski południowej. Podstawową bazę źródłową artykułu stanowi prasa, przeważnie krakowska, warszawska, śląska, nigdy dotąd w takim stopniu nie wykorzystana. Kwestia zasadnicza niniejszego studium sprowadza się do pytania, jakie były źródła i przyczyny opisywanego sporu , jakie czynniki decydowały o kierunkach jego rozwoju, czy sam spór był uzasadniony i jakie wywołał skutki. Artykuł zdecydowanie obala funkcjonującą w historiografii polskiej i niemieckiej tezę o słabym zainteresowaniu przez II Rzeczpospolitą sprawami Śląska.
Słowa kluczowe:
autonomia śląska, spór graniczny, Kraków jako kulturalne centrum południowej Polski, Katowice jako centrum gospodarcze II RzeczpospolitejStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2017 Pogranicze. Polish Borderlands Studies
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.