Mniejszość niemiecka w polityce lokalnej regionu pogranicza na Opolszczyźnie

Ewa Ganowicz

Uniwersytet Opolski, Instytut Politologii
https://orcid.org/0000-0001-6558-5976

Abstrakt

W niniejszym artykule mniejszość niemiecka, a właściwie działalność Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim została przedstawiona jako modelowa. Organizacja, choć partią polityczną nie jest, działa jak organizacja tego typu. Od początku jej działalności, wraz ze zmieniającymi się warunkami, jej rola ulegała przeobrażeniom. Zawsze jednak wykazywała, obok dbałości o własne specyficzne interesy, troskę o wspólne dobro regionu i jego mieszkańców, niezależnie od pochodzenia narodowościowego. W owym regionie pogranicza przedstawiciele grupy odnoszą dość duże sukcesy w rywalizacji politycznej. Największe tam, gdzie koncentracja tożsamości i interesów jest największa – na poziomie lokalnym. Obserwuje się jednocześnie brak jednoznacznej orientacji TSKN - politycznej bądź kulturalno-społecznej, co być może jest jedną z przyczyn powoli słabnącej aktywności grupy.

Słowa kluczowe:

mniejszość niemiecka, województwo opolskie, polityka lokalna, pogranicze

Pobierz


Opublikowane
2016-12-03

Cited By / Share

Ganowicz, E. (2016). Mniejszość niemiecka w polityce lokalnej regionu pogranicza na Opolszczyźnie. Border and Regional Studies, 4(2), 247–261. https://doi.org/10.25167/ppbs407

Autorzy

Ewa Ganowicz 
https://orcid.org/0000-0001-6558-5976

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2016 Pogranicze. Polish Borderlands Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.