Prawne i kryminalistyczne aspekty zwalczania przestępstw korupcyjnych w ochronie pogranicza

Rafał Wielki

Uniwersytet Opolski, Instytut Politologii
https://orcid.org/0000-0002-0703-5367

Abstrakt

Problematyka zwalczania przestępstw korupcyjnych jest niezwykle zawiła i wciąż pozostaje aktualnym zagadnieniem nawet w państwach rozwiniętych. Sama korupcja na terenach przygranicznych jest ważnym zagadnieniem prawno-kryminalistycznym. Współczesne problemy migracyjne w Europie stanowią coraz większe wyzwanie dla organów ścigania, a determinacja ruchów migracyjnych może być szczególnie korupcjogenna. Problem jest niezmiernie istotny z uwagi na fakt, że Polska stanowi wschodnią granicą Schengen i Unii Europejskiej, dlatego właściwe działania służb policyjnych i specjalnych, nastawione na wykorzystanie możliwości analitycznych, mogą stanowić skuteczne narzędzie w zapewnieniu integralności granic. Mechanizmy uwzględnione w aktach normatywnych nie zawsze są wystarczająco skuteczne, jednakże z pomocą przychodzą nowe narzędzia kryminalistyczne.

Słowa kluczowe:

korupcja, pogranicze, prawo, kryminalistyka, analiza informacji, prewencja kryminalna

Pobierz


Opublikowane
2016-12-04

Cited By / Share

Wielki, R. (2016). Prawne i kryminalistyczne aspekty zwalczania przestępstw korupcyjnych w ochronie pogranicza. Border and Regional Studies, 4(2), 231–243. https://doi.org/10.25167/ppbs410

Autorzy

Rafał Wielki 
https://orcid.org/0000-0002-0703-5367

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2016 Pogranicze. Polish Borderlands Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.