Wybory samorządowe na Śląsku Opolskim w 2010 r. i w 2014 r. – analiza porównawcza wybranych wątków

Rafał Tkacz

Uniwersytet Opolski, Instytut Politologii

Abstrakt

Analiza wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wskazuje na ich odmienny charakter od elekcji prezydenckich i parlamentarnych oraz euroelekcji. Zasadniczą ich rolą jest integracja społeczności. W województwie opolskim w latach 2010-2014 zanotowano znaczny spadek liczby wyborców. Główną zmianą prawną było podniesienie w 2014 r. progu rozgraniczającego system wyborów większościowych od systemu wyborów proporcjonalnych. W regionie nie zmieniło to liczby komitetów wyborczych o charakterze regionalnym i lokalnym, uczestniczących w elekcji, zmalała łączna liczba kandydatów na radnych wszystkich szczebli, wzrosła natomiast frekwencja wyborcza. Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych we wszystkich gminach województwa dało wyraźnie większą szansę na końcowy sukces kandydatom niezależnym. Szyld partyjny kandydatom do rad gminnych nie pomagał. Zmiany były widoczne szczególnie w tych gminach, w których wcześniej obowiązywał system proporcjonalny oraz istniały wielomandatowe okręgi wyborcze. Tam po raz pierwszy kandydaci niezależni mieli równe szanse na sukces z kandydatami zgłoszonymi przez partie polityczne.

Słowa kluczowe:

wybory samorządowe, województwo opolskie, prawo wyborcze, komitet wyborczy, mniejszość niemiecka

Pobierz


Opublikowane
2015-12-10

Cited By / Share

Tkacz, R. (2015). Wybory samorządowe na Śląsku Opolskim w 2010 r. i w 2014 r. – analiza porównawcza wybranych wątków. Border and Regional Studies, 3(2), 135–147. https://doi.org/10.25167/ppbs486

Autorzy

Rafał Tkacz 

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2015 Pogranicze. Polish Borderlands Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.