Transnationale und grenzenlose Europastadt Görlitz/Zgorzelec?

Kamil Bembnista

Wolny Uniwersytet Berliński

Abstrakt

Transnarodowe powiązania są logiczną konsekwencją procesów zachodzących w wyniku globalizacji i europeizacji. W ich efekcie granice państwowe odgrywają coraz mniejszą rolę. Administracje niemiecko-polskiego miasta bliźniaczego Görlitz/Zgorzelec wykorzystały w 1998 roku swoje położenie do tego, by zwrócić na siebie uwagę opinii publicznej, proklamując nazwę „Miasto Europejskie/ Europa-Miasto” (Europastadt). Niniejszy tekst powstał w oparciu o przeprowadzone po obu stronach granicy studium przypadku, mające na celu zbadanie transnarodowego obszaru tego „Miasta Europejskiego”, w którym granica formalnie nie pełni już funkcji dzielącej. Chodziło o odtworzenie codziennego życia i związanych z tym marszrut jego mieszkańców. W centrum uwagi znajduje się przede wszystkim ukazanie rozwoju miasta oraz zmian dotyczących funkcji granicy.

Słowa kluczowe:

transnacjonalizacja, miasta bliźniacze, pogranicze polsko-niemieckie, socjologia granicy

Pobierz


Opublikowane
2014-12-18

Cited By / Share

Bembnista, K. (2014). Transnationale und grenzenlose Europastadt Görlitz/Zgorzelec?. Border and Regional Studies, 2(2), 196–205. https://doi.org/10.25167/ppbs555

Autorzy

Kamil Bembnista 

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2014 Pogranicze. Polish Borderlands Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.