Zabawy językowe jako forma perswazji w dyskursie publicznym

Teresa Dobrzyńska




Abstrakt

The usage o f play elements in the public discourse tends to become common in the contemporary Poland. This article shows different kinds o f that language play. A ll the examples were taken from the speech activities o f the Polish politicians and journalists during the parliamentary campaign o f 2007. The author emphasizes the persuasive character o f those linguistic techniques and at times their extremely aggressive nature. The most influential sources o f this tendency typical for the modem political discourse are in the creative language activities o f “Gazeta Wyborcza” daily and are also present in the works o f “linguistic poets”.

Klíčová slova:

language play, persuasion, public discourse, politics, journalism

Barańczak S., 1979, Etyka i poetyka, Paryż.
  Google Scholar

Dobrzyńska T., 1994, Metafory wartościujące w publicystyce I wypowiedziach polityków. - T. Dobrzyńska, Mówiąc przenośnie... Studia o metaforze, Warszawa.
  Google Scholar

Czapliński P., Śliwiński P., 1992, Poezja lingwistyczna. - Słownik literatury polskiej XX wieku, red. A. Brodzka i in., Wrocław.
  Google Scholar

Komhauser J., Szansa grupy. O najmłodszych grupach literackich w Polsce, „Życie Literackie” 1969, nr 46, s. 4.
  Google Scholar

Cytowane audycje radiowe
  Google Scholar

Audycja południowa, I program polskiego Radia, 16 IX 2007
  Google Scholar

Kurkiewicz R., 14 IX 2007, poranna dyskusja, radio TOK FM
  Google Scholar

Kurski J., 20 VIII 2007, wywiad, TOK FM.
  Google Scholar

Lepper A., 9 IX 2007, poranny wywiad, radio TOK FM.
  Google Scholar

Program poranny, 29 IX 2007, radio TOK FM.
  Google Scholar

Surdykowski J., 28 VIII 2007, w ypowiedź cytowana w porannej audycji TOK FM.
  Google Scholar

Wiadomości poranne, 12 IX 2007, radio TOK FM.
  Google Scholar

Wydarzenia dnia, audycja wieczorna, radio Tok FM
  Google Scholar

Wywiad, 20 VIII 2007, radio TOK FM.
  Google Scholar

Wiadomości, 15 IX 2007, południowy serwis informacyjny, I Program Polskiego Radia.
  Google Scholar

Sygnały dnia, 14 IX 2007, rozmowa, radio TOK FM.
  Google Scholar

##plugins.themes.libcom.download##


Publikováno
2008-12-31

##plugins.themes.libcom.cytowania##

Dobrzyńska, T. (2008). Zabawy językowe jako forma perswazji w dyskursie publicznym. Stylistyka, 17, 185–199. Získáno z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/s/article/view/3661

##libcom.authors##

Teresa Dobrzyńska 

##libcom.statistics##

Stažení

Data o stažení nejsou doposud dostupná.


Licence

1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).

2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.

3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.

4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:

a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,

b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,

c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie  CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).

d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.

5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.

6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.

7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.