OBOWIĄZKI AUTORÓW
Autorstwo pracy
Podstawowym wyznacznikiem jakości prac naukowych jest rzetelność. Obowiązkiem Autora jest zaprezentowanie wyników badań w sposób wiarygodny, uczciwy i rzetelny. Autorem jest osoba, która wniosła znaczący wkład w koncepcję i realizację badań oraz w interpretację publikowanych wyników badań. Autor nie ponosi opłat za publikację.
Przejawem nierzetelności naukowej stanowiącym przekroczenie zasad etycznych jest zjawisko ghostwriting i guest authorship. Z ghostwriting mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś inny wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, jednak nie ujawniono lub nie wymieniono jego roli w publikacji. Z guest authorship mamy do czynienia wówczas, gdy udział danej osoby jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to podano ją jako autora/współautora publikacji. Ghostwriting i guest authorship jako zjawiska nieetyczne nie są akceptowane.
Standardy publikacji
Artykuły składane do czasopisma mogą być wyłącznie oryginalnymi dziełami, nie zgłoszonymi do publikacji lub nie opublikowanymi w innym czasopiśmie, monografii lub pracy zbiorowej oraz nie naruszającymi praw autorskich osób trzecich. Za nieetyczne uznaje się także przedkładanie artykułu naukowego, będącego tłumaczeniem opublikowanego tekstu, lub tekstu złożonego do innego czasopisma.
Kryterium oceny zgłoszonego tekstu jest obiektywizm oraz nie budząca wątpliwości prezentacja problemu badawczego. Przywoływanie twierdzeń, wyników badań lub danych opracowanych przez innych Autorów musi być opatrzone przypisem lub zamieszczone w postaci cytatu, również opatrzonego przypisem. Autorzy powinni przygotować tekst w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu, z uwzględnieniem najnowszych pozycji literatury, dbając o spójność metodologiczną i wysoki poziom językowy. Obowiązkiem Autora jest dołączenie do artykułu listy piśmiennictwa. Pod względem formalnym artykuł powinien być opracowany zgodnie z wytycznymi z wykorzystaniem formatki zawartej w „Instrukcji dla Autorów”.
Wkład Autora w powstanie publikacji
Obowiązkiem Autora jest wskazanie wkładu w powstanie testu, co należy potwierdzić stosownym oświadczeniem, dostępnym do pobrania na stronie internetowej czasopisma. W przypadku przygotowania tekstu przez kilku Autorów, każdy z nich jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o wkładzie w powstanie tekstu.
Konflikt interesów
Autor składający artykuł do druku ma obowiązek poinformować Kolegium Redakcyjne o wszystkich potencjalnych konfliktach interesów, które mogą mieć wpływ na wyniki pracy.
Dostęp do danych
Autor powinien być gotowy do przedłożenia Kolegium Redakcyjnemu – w razie potrzeby – nieprzetworzonych danych, dotyczących artykułu składanego w czasopiśmie „Opolskie Studia Administracyjno-Prawne”.
Błędy wykryte po złożeniu tekstu
W przypadku, gdy po złożeniu artykułu Autor odkryje błąd lub nieścisłość w tekście, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Kolegium Redakcyjnego.
Oryginalność opracowania
Autor przekazuje Kolegium Redakcyjnemu wyłącznie oryginalną pracę. Autor powinien się upewnić, że nazwiska autorów cytowanych w pracy zostały prawidłowo wymienione oraz że fragmenty wykorzystanych dzieł zostały zacytowane poprawnie.
Zapobieganie i wykrywanie przypadków plagiatu
Wszelkie formy plagiatu traktowane są jako nieetyczne i są niedozwolone. Każdy artykuł poddawany jest postępowaniu antyplagiatowemu na Platformie Czasopism Uniwersytetu Opolskiego. W przypadku, gdy Kolegium Redakcyjne czasopisma „Opolskie Studia Administracyjno-Prawne” poweźmie podejrzenie o plagiat, rozpoczyna postępowanie wyjaśniające z udziałem Recenzentów i osoby zgłaszającej tekst. Potwierdzenie nielegalnego użycia tekstu, danych, twierdzeń i wyników badań jest powodem odrzucenia tekstu, o czym powiadamia się osobę zgłaszającą tekst. W przypadku braku odpowiedzi zawiadamiana jest instytucja, w której afiliowany jest Autor.
Zamieszczenie w artykule wcześniej opublikowanych, obszernych fragmentów tekstu własnego autorstwa traktowane jest jako tzw. autoplagiat i jest niedozwolone. W tym przypadku Kolegium Redakcyjne, ze względu na niespełnienie przesłanki oryginalności opracowania, informuje na piśmie o odmowie przyjęcia artykułu do publikacji.