Po zgłoszeniu artykułu przez autora, redaktor wydania ocenia tekst pod kątem zgodności z tematyką czasopisma, wymogami formalnymi, poprawnością językową.
Jeżeli redaktor zaakceptuje pozytywnie tekst, jest on przesyłany do recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji. Autor i recenzent nie znają wzajemnie swojej tożsamości. Jeżeli te warunki są niemożliwe do spełnienia, recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów. Za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo do drugiego stopnia, związki prawne, związek małżeński), relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji. Lista recenzentów współpracujących z redakcją jest raz w roku publikowana na stronie czasopisma.
Recenzja ma formę pisemną i zawiera jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Jeżeli recenzje są sprzeczne, o dalszej procedurze decyduje rada redakcyjna (artykuł może zostać wysłany kolejnemu recenzentowi zewnętrznemu, lub skierowany do recenzji wewnętrznej). Jeżeli co najmniej połowa recenzji jest pozytywnych, artykuł może zostać dopuszczony do publikacji.
Standardowy czas przygotowania recenzji wynosi do 30 dni.
W przypadku otrzymania pozytywnych recenzji i decyzji redakcji o publikacji artykułu w konkretnym wydaniu czasopisma, autor jest proszony o zaakceptowanie wersji artykułu do druku, lub o naniesienie poprawek zgłaszanych przez recenzentów lub redaktora wydania.
Omówienia, komunikaty, głosy w dyskusji, publikowane w czasopiśmie, nie podlegają procedurze recenzji i nie są artykułami naukowymi w rozumieniu definicji MNiSW.