Opublikowane: 2020-12-23

Ocena tendencji populistycznych w debacie Kościołów chrześcijańskich w Niemczech. Perspektywa teologicznomoralna

Grzegorz Chojnacki
Studia Oecumenica
Dział: Dialogi międzywyznaniowe i międzyreligijne
DOI https://doi.org/10.25167/so.2200

Abstrakt

W dialogu ekumenicznym Kościołów chrześcijańskich (katolickim i ewangelickim) kwestia rozwoju tendencji populistycznych jest przedmiotem badań, debat i wspólnych oświadczeń ich najważniejszych przedstawicieli. Ten wspólny głos pokazuje z jednej strony genezę i kierunki rozprzestrzeniania się idei populistycznych, wskazując na wszelkie niebezpieczeństwa dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, z drugiej zaś strony uwydatnia słabości systemu demokratycznego wobec wszelkich nadużyć, polegających na koncentracji kapitału i zachwiania sprawiedliwości społecznej, pomniejszania partycypacji obywateli w procesach decyzyjnych oraz rozwijania, w przypadku Unii Europejskiej, wizji federalistycznych na niekorzyść wspólnoty ojczyzn z dominacją państw mocniej rozwiniętych ekonomicznie-finansowo.

Słowa kluczowe:

populizm, ład demokratyczny, dialog ekumeniczny, aksjologia, moralność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Chojnacki, G. (2020). Ocena tendencji populistycznych w debacie Kościołów chrześcijańskich w Niemczech. Perspektywa teologicznomoralna. Studia Oecumenica, 20, 283–294. https://doi.org/10.25167/so.2200

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.