Opublikowane: 2018-12-23

Troska o pacjentów w fazie umierania i stanie wegetatywnym w niemieckim dialogu ekumenicznym

Grzegorz Chojnacki
Studia Oecumenica
Dział: Dialogi ekumeniczne i procesy integracyjne
DOI https://doi.org/10.25167/SOe/18/2018/281-296

Abstrakt

W niemieckim dialogu ekumenicznym tematom bioetycznym poświęca się wiele uwagi, zwłaszcza gdy niemieckie prawo państwowe wprowadza nowe uregulowania, wynikające z przemian polityczno-społeczno-kulturowo-ekonomicznych. Przykładem tego jest dokument Kościoła katolickiego i ewangelickiego Chrześcijańskie zabezpieczenie pacjenta (2010), który dzięki merytorycznemu walorowi stanowi pomoc w wyjaśnieniu praw i zarazem odpowiedzialności pacjenta na ostatnim etapie życia, jakim jest umieranie. Integralną częścią omawianego dokumentu jest dołączony formularz, który ułatwia praktyczne ustalenie przez pacjenta zamierzonego przez niego postepowania medycznego, zgodnego z obowiązującym prawem stanowionym i normami moralnymi. Szczególnym wyzwaniem dla oceny procedur medycznych wobec pacjenta jest pojawiający się niekiedy utrwalony stan wegetatywny. Oba Kościoły ustaliły w dokumencie zróżnicowanie swoich stanowisk co do konkretnych procedur medycznych aplikowanych w tym wypadku.

Słowa kluczowe:

dialog ekumeniczny, godność pacjenta, umieranie, stan wegetatywny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Chojnacki, G. (2018). Troska o pacjentów w fazie umierania i stanie wegetatywnym w niemieckim dialogu ekumenicznym. Studia Oecumenica, 18, 281–296. https://doi.org/10.25167/SOe/18/2018/281-296

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.