Ecumenical ambiguities: The case of the Ecumenical Association of Third World Theologians
Piotr Kopiec
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Teologiihttps://orcid.org/0000-0002-0581-0737
Abstrakt
Jedna z głównych teologicznych diagnoz dotyczących współczesnego chrześcijaństwa stwierdza przesuwanie się jego centrum na tzw. globalne Południe. Trend ten znajduje swe odzwierciedlenie w postulacie tzw. zmiany epistemologicznej, która podkreśla konieczność stosowania endemicznych pojęć i kategorii w teologizowaniu. Wpływa również na ruch ekumeniczny, w którym coraz większe znaczenie mają Kościoły i organizacje spoza świata zachodniego. W ocenie tego zjawiska zaznacza się ambiwalencja. Z jednej strony zwiększa ono dynamiczność ekumenizmu, z drugiej jednak niesie niebezpieczeństwo inkluzywnego modelu ekumenizmu, w którym dialog wewnątrzchrześcijański zmienia się w dialog międzyreligijny, a chrześcijaństwo traci swą wyjątkowość. Artykuł przedstawia główne kierunki teologiczne rozwijane przez Ekumeniczne Stowarzyszenie Teologów Trzeciego Świata, organizację, która stanowi wyraźny przykład wspomnianej ambiwalencji. Prezentacja koncentruje się przede wszystkim na krytyce tzw. paradygmatu postreligijnego, który formułowany jest przez stowarzyszenie.
Słowa kluczowe:
EATWOT, teologia, ekumenizm, globalne Południe, religijny, postreligijnyStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Piotr Kopiec, Teologia sukcesu: zniekształcenie głównych założeń ewangelikalizmu , Studia Oecumenica: Tom 20 (2020)
- Piotr Kopiec, Chrzest i Eucharystia w dialogach katolicko-luterańskim i katolicko-reformowanym , Studia Oecumenica: Tom 17 (2017)
- Piotr Kopiec, Chrześcijański alterglobalizm: Jak Światowa Rada Kościołów jest inspirowana Światowym Forum Społecznym? , Studia Oecumenica: Tom 15 (2015)
- Piotr Kopiec, Ciągłość i zmiana w Kościele. Chrześcijańska podróż poprzez kultury , Studia Oecumenica: Tom 14 (2014)
- Piotr Kopiec, Jak kształcić w globalizującym się świecie konsumpcji. Wychowanie dzisiaj w świetle dokumentów Kościoła Ewangelickiego w Niemczech , Studia Oecumenica: Tom 12 (2012)
- Piotr Kopiec, Od zrównoważonego rozwoju do zrównoważonej wspólnoty: wkład Światowej Rady Kościołów do koncepcji zrównoważenia , Studia Oecumenica: Tom 16 (2016)
- Piotr Kopiec, Kultura pamięci: perspektywa ekumeniczna , Studia Oecumenica: Tom 13 (2013)
- Piotr Kopiec, The Christian Contribution to the Changes of the Development Aid System: The Lutheran Approach , Studia Oecumenica: Tom 21 (2021)
- Piotr Kopiec, Propheticness of the Ecumenical Social Thought: the “Life and Work” Oxford Conference about the State and Economic Order , Studia Oecumenica: Tom 22 (2022)