Ciągłość i zmiana w Kościele. Chrześcijańska podróż poprzez kultury
Piotr Kopiec
Abstrakt
Zagadnienie ciągłości i zmiany w Kościele ściśle łączy się z problemem kultury i pytaniem, jak dalece chrześcijaństwo ma podejmować dialog z kulturą ludzką. Kultura w życiu społecznym pełni fundamentalną rolę, obejmując systemy wartości, idei, wzorów zachowań i norm, przez które człowiek rozpoznaje rzeczywistość. Misja Kościoła, by być zrozumiała i skuteczna, musi więc dokonywać się w kulturze, wykorzystując tworzoną przez nią rzeczywistość symboliczną. Dlatego też Kościół powołany jest do uczestnictwa w kulturze, wykorzystując ją jako narzędzie ewangelizacji i ujmując ją jednocześnie jako zadanie. Kultura, jako rzeczywistość społeczna, podobnie jak społeczeństwa jest w ciągłym ruchu i podlega ciągłym przemianom. W konsekwencji więc, Kościół musi dostosowywać swą misję do zmieniających się warunków. Ciągłość jest więc spleciona ze zmianą, w ten sposób, że zmiany Kościoła zapewniają ciągłość jego misji. Jako rzeczywistość teandryczna, Kościół podąża więc ku Królestwu Bożemu przez historię i kultury
Słowa kluczowe:
Kościół, ciągłość, zmiana, kultura, chrześcijaństwo, ekumenizmAutorzy
Piotr KopiecStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Piotr Kopiec, Ecumenical ambiguities: The case of the Ecumenical Association of Third World Theologians , Studia Oecumenica: Tom 18 (2018)
- Piotr Kopiec, Teologia sukcesu: zniekształcenie głównych założeń ewangelikalizmu , Studia Oecumenica: Tom 20 (2020)
- Piotr Kopiec, Chrzest i Eucharystia w dialogach katolicko-luterańskim i katolicko-reformowanym , Studia Oecumenica: Tom 17 (2017)
- Piotr Kopiec, Chrześcijański alterglobalizm: Jak Światowa Rada Kościołów jest inspirowana Światowym Forum Społecznym? , Studia Oecumenica: Tom 15 (2015)
- Piotr Kopiec, Jak kształcić w globalizującym się świecie konsumpcji. Wychowanie dzisiaj w świetle dokumentów Kościoła Ewangelickiego w Niemczech , Studia Oecumenica: Tom 12 (2012)
- Piotr Kopiec, Od zrównoważonego rozwoju do zrównoważonej wspólnoty: wkład Światowej Rady Kościołów do koncepcji zrównoważenia , Studia Oecumenica: Tom 16 (2016)
- Piotr Kopiec, Kultura pamięci: perspektywa ekumeniczna , Studia Oecumenica: Tom 13 (2013)
- Piotr Kopiec, The Christian Contribution to the Changes of the Development Aid System: The Lutheran Approach , Studia Oecumenica: Tom 21 (2021)
- Piotr Kopiec, Propheticness of the Ecumenical Social Thought: the “Life and Work” Oxford Conference about the State and Economic Order , Studia Oecumenica: Tom 22 (2022)