Opublikowane: 2016-12-30

Antropologia teologiczna u podstaw kontrowersji międzywyznaniowych: dialog w obrębie Światowej Rady Kościołów

Przemysław Kantyka
Studia Oecumenica
Dział: Dialogi ekumeniczne i międzyreligijne
DOI https://doi.org/10.25167/so.3275

Abstrakt

Artykuł podejmuje zagadnienie kwestii moralnych, które jako główne ogniska kontrowersji stanowią dziś wyzwanie dla Kościołów. U podstaw kwestii moralnych znajdują się zagadnienia antropologiczne. Odpowiedź na pytanie o źródło ludzkiej godności i przysługujących człowiekowi praw warunkuje odpowiedź na kwestie szczegółowe, takie jak: określenie początku życia ludzkiego i jego nienaruszalności, podejście do aborcji, eutanazji, inżynierii genetycznej, a nawet do niepełnosprawności. Z faktu stworzenia człowieka na obraz Boży i współudziału człowieka w stwórczym dziele Boga wynika dalej obowiązek dbałości o zachowanie stworzenia oraz o sprawiedliwe urządzenie świata, a w nim ładu społecznego, politycznego i gospodarczego służącego każdemu człowiekowi. Drogą do przezwyciężenia różnic w interpretacji antropologii chrześcijańskiej – a co za tym idzie, określenia kwestii moralnych – są dialogi ekumeniczne, w których strony dążą do odkrywania prawdy. Dialog musi się dokonywać w obu wymiarach łącznie: wertykalnym (istota wiary) i horyzontalnym (kwestie społeczne i moralne). Jedność wiary warunkuje bowiem jedność w kwestiach moralnych. Aby dialog przyniósł owoce w postaci wzajemnego uznania, należy uniknąć błędów antropologicznych, zawartych we współczesnych prądach myślowych (m.in. materializmu, socjalizmu ateistycznego, redukcjonizmu genetycznego, utylitaryzmu i relatywizmu, a także fałszu ideologii gender). Receptą na to jest powrót do antropologii biblijnej oraz cierpliwe i pokorne szukanie prawdy.

Słowa kluczowe:

Światowa Rada Kościołów, antropologia teologiczna, zagadnienia moralne, ekumenizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kantyka, P. (2016). Antropologia teologiczna u podstaw kontrowersji międzywyznaniowych: dialog w obrębie Światowej Rady Kościołów. Studia Oecumenica, 16, 277–292. https://doi.org/10.25167/so.3275

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.