Vol. 43 (2022):
W niniejszym tomie „Studiów Miejskich” autorzy artykułów poświęcają swoją uwagę różnym zagadnieniom związanym z rozwojem miast. Jednym z nich jest policentryczność struktury przestrzennej analizowanej na przykładzie osiedla Jeżyce w Poznaniu. Autorka artykułu starała się odpowiedzieć na pytanie, czy poznańskie osiedle Jeżyce potraktować można jako substrukturę Poznania, której ogniskiem jest znajdujący się w centrum osiedla Rynek Jeżycki.
Innym miastem stanowiącym obiekt badań był Wrocław, którego przestrzeń pub[1]liczna była oceniana z perspektywy osób z niepełnosprawnością. Tematem artykułu była dostępność centrum Wrocławia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Odmienne zagadnienie badawcze porusza artykuł poświęcony architektonicznej tożsamości miejsca. Autorki artykułu zwracają uwagę na znaczenie tej tożsamości oraz jej wpływ na postrzeganie danej przestrzeni przez obserwatorów, a także na ich stosunek emocjonalny. Tematem badawczym był również Wrocław i jego miejskie przestrzenie publiczne stanowiący jednocześnie podstawę dla wskaźnika pomiaru architektonicznej tożsamości miejsca.
Kolejnym obszarem badawczym prezentowanym w niniejszym tomie jest polityka mieszkaniowa traktowana jako narzędzie korekty ułomnych mechanizmów rynkowych. Autor tekstu skupia się na podstawowych zasadach oraz instrumentach wdrożeniowych polskiej polityki mieszkaniowej, będącej odpowiedzią na występujące niedoskonałości rynku mieszkaniowego. Ponadto przytoczono dobre praktyki instytucjonalne w tym zakresie z Niemiec i Hiszpanii. Artykuł, który również wykraczał swym zakresem poza rynek polski, dotyczy te[1]matu rozwoju sieci miast Cittaslow analizowanych w Chinach i w Polsce. Autorka dostrzega główne różnice między Polską a Chińską Siecią Cittaslow, które są związane z różnicami kulturowymi między tymi krajami, z odmiennym systemem politycznym i podziałem administracyjnym. W swoich rozważaniach podkreśla, że model rozwoju Cittaslow w Polsce jest bliższy europejskiemu modelowi slow city, natomiast Chińska Sieć Cittaslow jest na etapie poszukiwania indywidualnych rozwiązań, adekwatnych do realiów społecznych, kulturowych i ekonomicznych kraju. Wyrażamy nadzieję, że prezentowany tom będzie źródłem interesujących i inspirujących wiadomości, które stanowią pokłosie interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie funkcjonowania, planowania i zarządzania rozwojem miast.
Agnieszka Dembicka-Niemiec